EU byder Løkkes tilbud om flygtninge velkommen

Kaos. Situationen ved grænsen til Ungarn er ude af kontrol. Politiet har fået kritik for at slå hårdt ned på de mennesker, der ønsker at komme ind i landet.
Kaos. Situationen ved grænsen til Ungarn er ude af kontrol. Politiet har fået kritik for at slå hårdt ned på de mennesker, der ønsker at komme ind i landet.
Lyt til artiklen

Regeringens overraskende beslutning om at tage imod 1.000 ekstra flygtninge bliver modtaget med forsigtig optimisme i kommissionen på dagen, hvor statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) besøger Bruxelles.

»Kommissionen er endnu ikke blevet formelt informeret om dette. Men eftersom den danske statsminister er på besøg i dag, så er det jo en anledning til at komme med sådan et tilbud«, siger talskvinde Mina Andreeva.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her