Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Hviderusland går til valg, men ’farmand’ sidder trygt på magten

Valgdag. En hviderussisk soldate i stemmeboksen i Minsk i dag.
Valgdag. En hviderussisk soldate i stemmeboksen i Minsk i dag.

Selve udfaldet er der ingen spænding om: Batka eller ’farmand’ – det kun delvis ironiske kælenavn for Aleksandr Lukasjenko – føjer yderligere 5 år til sine allerede 21 år ved magten, når Hviderusland i dag vælger præsident.

Mere usikkert er, om det officielle resultat som sædvanlig vil give Lukasjenko cirka 80 pct. af stemmerne – et fænomen muliggjort af en kombination af folkelig opbakning, et jerngreb om medierne, regimets brug af ’administrative ressourcer’, der bl.a. nærmest tvinger statsansatte til stemmeurnerne, samt om nødvendigt svindel med stemmeoptællingen. Eller om ’Europas sidste diktator’ denne gang lader sig nøje med en mindre andel for over for Vesten at markere en slags demokratiske fremskridt.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her