Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Tidligere britisk elitesoldat er under mistanke for krigsforbrydelser

Medlidenhed. Colin Maclachlan siger, at de tre irakere ville være døde alligevel, og at han derfor ville spare dem for mere lidelse.
Medlidenhed. Colin Maclachlan siger, at de tre irakere ville være døde alligevel, og at han derfor ville spare dem for mere lidelse.
Lyt til artiklen

Den tidligere britiske elitesoldat Colin Maclachlan risikerer i øjeblikket at blive anklaget for krigsforbrydelser begået under invasionen af Irak i 2003.

Det sker, efter at Maclachlan, der tjente omkring 8 år i den britiske hærs eliteenhed Special Air Service (SAS), i en kommende bog afslører, at han sammen med sine kammerater 'aflivede' dødeligt sårede irakiske soldater.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her