Japans største flyselskab, Japan Airlines (JAL), og et af selskabets konkurrenter Japan Air System (JAS) slutter sig sammen og danner verdens sjettestørste flyselskab, oplyste de to selskaber mandag. Sammenlægningen sker for at imødegå krisen i den globale luftfartsindustri, som er blevet forstærket efter terrorangrebet på USA den 11. september. »JALs styrke ligger på den internationale front, mens JAS er stærk på indenrigsområdet«, siger den øverste chef for JAS, Hiromi Funabiki. JAL og JAS, som er Japans tredjestørste flyselskab, kommer til at sidde på knap halvdelen af indenrigstrafikken i Japan og på mere end 75 pct. af international trafik fra Japan. Det nye selskab vil få omkring 50.000 ansatte og årlige indtægter på omkring 150 mia. kr. Den planlagte sammenslutning skal godkendes af selskabernes aktionærer i midten af næste år.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Essay
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























