En bosnisk-serbisk politichef er natten til tirsdag blevet skudt og dræbt i byen Sokolac øst for Sarajevo. Zeljko Markovic, chef for politiet i politikredsen Serbisk Sarajevo, blev skudt ned kl. 02.30 lokal tid foran sit hjem. Drab kort inden valg Markovic er det mest prominente drabsoffer siden en vicepolitichef blev dræbt for fire år siden nær Sarajevo. Gerningsmændene er aldrig blevet fundet. Drabet kommer blot to uger før, bosnierne går til valg, og fordømmes i skarpe vendinger af de vestlige fredsvagter i landet. 'En brutal påmindelse' »Dette (drabet) er en brutal påmindelse om, hvor langt dette land endnu mangler at komme, før almindelig ret og lov er gældende,« siger en talsmand for den instans, der overvåger freden i Bosnien. Kampen mod kriminalitet og for behovet for reformer af retsvæsenet har været væsentlige emner i valgkampen til det fjerde valg i Bosnien siden krigen i landet 1992-1995.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Essay
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























