En magtfuld, afghansk guvernør har omsider afleveret en større sum af de penge, som den afghanske præsident Karzai har efterlyst, fortæller flere medier. 20 millioner dollar har Ismail Khan sendt fra den vestlige provins Herat til Kabul, hvor der er hårdt brug for hver en mønt i genopbyningen af det krigshærgede land. I sidste måned truede Karzai med at trække sig tilbage, hvis ikke de lokale ledere og krigsherrer i løbet af tre måneder indordnede sig under landets nye styre og erkendte, at det er i centraladministrationen hovedstaden Kabul, at told og skattekroner skal stå og ikke på de lokale guvernørers bankkonti. Mange toldpenge Herat er en af landets rigeste områder, fordi det er handelsruten til og fra nabolandet Iran og resten af Centralasien. Det giver store summer i told, men hidtil har Kabul kun set en brøkdel af de mange penge. Det anslås, at der opkræves 800.000 dollar om dagen, men i sidste måned var der for indeværende år kun sendt tre millioner dollar af sted til Kabul. Nu synes der altså at løbe helt andre beløb ind på centraladministrationens konto.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Essay
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























