27 israelske piloter i det israelske luftvåben gør nu åbenlyst oprør mod de seneste angreb, der er udført i de palæstinensiske områder. I et brev til chefen for luftvåbnet nægter piloterne at gennemføre flere af de nålestiksangreb, der har kostet flere civile livet på Vestbredden og i Gaza. Uskyldige er blevet dræbt Angrebene har været gennemført for at uskadeliggøre ledere af de militante palæstinensiske grupper Hamas og Islamisk Jihad, skriver Reuters. I alt har 12 militante Hamas-medlemmer mistet livet siden en selvmordsbombe dræbte 23 personer i Jerusalem 19. august. Men ved angrebne, der er blevet udført med kamphelikoptere bevæbnet med missiler, er der adskillige eksempler på, at uskyldige forbipasserende er blevet dræbt eller kvæstet. Risikerer fængsel I brevet, der er underskrevet af alle 27 piloter, står der blandt andet: »Vi, der er blevet opflasket med at elske staten Israel og bidrage til det zionistiske projekt, nægter at tage del i luftangreb i områder med civile« Ifølge den israelske avis Haaretz er en af underskriverne Yiftah Spector, der var eskadrille-leder under Yom Kippur krigen i 1973, og flere af de andre underskrivere har tidligere vist deres modstand mod angrebene i de palæstinensiske områder. Men israelske militær kilder oplyser, at underskriverne enten er inaktive eller tæt på pensionsalderen, og derfor alligevel ikke vil blive sat til at udføre specialmissioner i de palæstinensiske områder. Israelske soldater risikerer fængselsstraffe for at nægte at udføre ordrer.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Essay
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























