Iorworth Hoare på 52 år er tæt på at have afsonet sin livstidsdom i det åbne fængsel i Gloucestershire i Storbrittanien. Men det er ikke hans eneste grund til at juble. I forbindelse med en udgangstilladelse købte han en lottokupon, der blev en af tre vinderkuponer, der skulle dele hovedpræmien på 21 millioner pund. Når opdelingen er ordnet skulle fangen gerne stå tilbage med syv millioner pund, eller 78 millioner kroner. Dom på livstid Efter et voldtægtsforsøg i 1989 blev Iorwirth Hoare idømt fængsel på livstid. Inden da havde han været i fængsel flere gange for sexforbrydelser, blandt andet med en syvårig voldtægtsdom. Støttegrupper for voldtægtsofre er ikke i tvivl om, hvem pengene bør gå til: ofrene. Julie Bindel, en feministisk forfatter der arbejder aktivt imod vold mod kvinder, er ikke i tvivl om, hvor meget, der bør doneres. »Han burde give hver eneste penny til voldtægts-krisecentre«, siger hun til BBC. Juridiske eksperter mener, at Hoares ofre rent faktisk kan sagsøge ham for at få en del af hans nyvundne formuer. Det største problem i den forbindelse er, at der kan være gået for lang tid imellem forbrydelsen til sagsanlægget. Men her kan man argumentere, at kvinder, der blev overfaldet for lang tid siden, ikke har reageret tidligere, fordi forbryderen ingen penge havde, siger advokat Neil Sugarman.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Essay
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























