Den amerikanske forsvarsminister, Donald Rumsfeld, holder sine planer om sin fremtid som minister i USA's kommende administration for sig selv. Mandag aften hyldede han udenrigsminister Colin Powell, der tidligere på dagen meddelte, at han ikke vil fortsætte på posten, men Rumsfeld sagde, at han ikke havde drøftet sin egen ministerfremtid med præsident George Bush. »Jeg har ikke drøftet det med præsidenten, og jeg vil foretrække at drøfte det med ham, før jeg drøfter det med jer«, sagde Rumsfeld til journalister under en rejse i Sydamerika. Rumsfeld og Powell har ofte været på kant med hinanden i udenrigspolitiske og forsvarsmæssige spørgsmål.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Essay
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Analyse
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























