Omkring 170 personer omkom og 375 andre blev kvæstet, da der udbrød brand i den menneskefyldte natklub Cro-Magnon Republic i den centrale del af Argentinas hovedstad, Buenos Aires. Det oplyser landets indenrigsminister Anibal Fernandez. Han tilføjede, at dødstallet er usikkert og endnu ikke officielt bekræftet. Ifølge forlydender i medierne er branden forårsaget af fyrværkeri, men det kunne ikke umiddelbart bekræftes. »Der er forlydender om, at lys har forårsaget branden, men det kan jeg ikke bekræfte, før vi har flere oplysninger fra brandvæsnet«, sagde byens borgmester, Anibal Ibarra, til tv-stationen TN. Rockkoncert Over 6.000 festende unge befandt sig i natklubben, da branden brød ud midt under en koncert med rockgruppen Los Callejeros. Øjenvidner fortæller til britiske BBC, at den store bygning hurtigt blev fyldt med røg, og at folk efterfølgende flygtede i panik mod udgangene.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Elisabet Svane svarede på spørgsmål: »Mine kolleger havde uhyre let ved at få dem til at sige noget«
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane har svaret på spørgsmål fra Politikens læsere.
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Debatindlæg af Kjeld Hansen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Analyse
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























