Sinn Féin, den politiske gren af IRA, har i dag afholdt en årlig kongres på et tidspunkt, hvor opbakningen til partiet er på det laveste i dets 100 år lange historie. Uroen skyldes bl.a., at partiet er blevet sat i forbindelse med en millionkup i december og senest med et knivdrab på en kritiker af partiets linje. Syv medlemmer ekskluderet Kongressen valgte i dag at ekskludere syv medlemmer, fordi de formodes at have forbindelser til knivdrabet på den 33-årige katolik Robert McCartney i en bar i Belfast i sidste måned. Drabet har skabt en sjælden set harme - også blandt Sinn Feins lokale tilhængere - og de irske republikanere er under massivt pres på grund af deres påståede forbindelser til kriminelle grupper. Familien vil have de skyldige retsforfulgt McCartneys familie, der havde brudt normer i den katolske arbejderklasse om aldrig at kritisere Sinn Féin, har rost partiets ekskludering af de mistænkte medlemmer. Men den har også påpeget, at drabsmændene endnu ikke er blevet stillet for en domstol.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kronik af Sara Al Dafaee
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
Klumme af Tine Kirkensgaard Hansen