Anti-terrorlovgivning i alle lande i kølvandet på angrebene i USA den 11. september 2001 har gjort ombudsmændenes indsats for borgerrettighederne mere påkrævet. Det tilkendegav EU's europæiske ombudsmand, Nikiforos Diamandouros, og Europarådets menneskerettighedskommissær, Alvaro Gil-Robles, på et pressemøde på Christiansborg. Her var omkring et hundrede ombudsmænd og menneskerettighedskommissærer samlet til konference i anledning af 50-års jubilæet for den danske institution Folketingets Ombudsmand. Politisk spørgsmål om lovindgreb er gået for vidt Diamandouros og Gil-Robles afviste at forholde sig til, om demokratierne er gået for vidt med lovindgreb over for borgerrettighederne. Det er et politisk spørgsmål, hvor ombudsmænd må nøjes med at forholde sig til konkrete sager. Men de sagde også, at der er behov for ombudsmænd til at holde øje med, at alvorlige indgreb i den personlige frihed ikke gøres permanente. »Man må være ekstremt forsigtig, når man indskrænker den individuelle frihed. Det er uacceptabelt, hvis nogen bare siger, at man kan acceptere en lille smule tortur«, bemærkede Gil-Robles. Han sagde også, at det er uacceptabelt, hvis indskrænkninger i borgernes frihedsrettigheder ikke sker under kontrol af domstolene.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nu
SS-bødlens barnebarn sidder i den by, hvor han var bøddel, og læser bogen om tyskernes fortrængning
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.