Ziyad Khasawneh, forsvarer for Iraks styrtede diktator Saddam Hussein, har udsendt en appel til omverdenen om at lægge pres på den irakiske krigsforbryderdomstol for at få den til at frigive dokumenter til Saddam Husseins hold af forsvarere, der opererer fra Amman i Jordan. Khasawneh advarede om, at hvis forsvarerne fortsat bliver 'holdt i mørke', kan det medføre, at de må opgive deres hverv. Farce Han sagde, at den særlige irakiske domstol, der skal dømme medlemmer af det gamle regime, ikke har givet forsvarerne dokumenter i forbindelse med de anklager, der er rejst mod Saddam Hussein, som sidder i et fængsel i Irak under amerikansk bevogtning. »Det er ikke en retssag. Det er en farce«, sagde han. »De bør hjælpe os, ellers kan vi blive tvunget til at forlade vore jobs«, sagde han. Khasawneh leder en gruppe på omkring 30 arabiske og ikke-arabiske advokater, der frivilligt forsvarer Saddam Hussein.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Essay
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























