Mudderskred og flodbølger skyller ind over den indonesiske ø Sulawesi. Op mod 65 mennesker formodes at være omkommet, og tallet ventes at stige, skriver Reuters. »Antallet af døde er 65, og 21 savnes«, siger Tanassang, som er politibetjent fra Sydsulawesis hovedstad, Makassar, omkring 1.400 kilometer øst for Jakarta. En redningsoperation er undervejs efter to dage med heftige regnskyl i flere områder i den sydsulawesiske provins. Mange kan være begravet Ifølge redningsholdene frygtes mange at være begravet under de enorme mudderdynger i områder, som redningsmandskabet kun kan nå til fods. Socialminister Bachtiar Chamsah oplyser, at myndighederne har sendt medicin, tæpper og ligposer afsted til det ramte område. Det er ikke sjældent, at ekstreme vejrfænomener rammer det tropiske Indonesien. Fældning af skovområder bidrager ofte til at bjergsiderne kollapser.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Elisabet Svane svarede på spørgsmål: »Mine kolleger havde uhyre let ved at få dem til at sige noget«
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane har svaret på spørgsmål fra Politikens læsere.
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Debatindlæg af Kjeld Hansen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Analyse
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























