Tyrkiet og Rusland vil selv bestemme udviklingen i Syrien

Bombninger. Med indtoget af russiske fly i Assads tjeneste er krigslykken vendt, fordi de to parter har skruet voldsniveauet så højt op, at ord er svære at finde til at beskrive det.
Bombninger. Med indtoget af russiske fly i Assads tjeneste er krigslykken vendt, fordi de to parter har skruet voldsniveauet så højt op, at ord er svære at finde til at beskrive det.
Lyt til artiklen

Før russiske fly i 2015 gik på vingerne for at hjælpe Syriens præsident Bashar al-Assad, lignede det en umulig opgave, at han skulle vinde krigen. Lidt over et år senere er Aleppo på nippet til at blive generobret af den syriske regeringshær med støtte fra shiamuslimske militser fra Iran, Irak og Libanon. Sker det, kan de såkaldt moderate oprørere miste momentum og perspektiv for deres kamp.

Da oprøret begyndte i 2011 gik der måneder, før indbyggere i Aleppo ’rejste sig’ mod styret, men da det skete, var konfrontationen med styret uigenkaldelig. Siden har præsidenten været så tæt på at miste sit fodfæste i den vestlige del af byen, at man har diskuteret, om hans stat i så fald ville blive reduceret til et område fra Middelhavsbyen Latakia ned til Damaskus.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her