IS i Egypten: Kristne er ved toppen af forfølgelsens pyramide

Palmesøndag gennemførte IS to selvmordsangreb på egyptiske kirker, som tilsammen kostede 45 menneskeliv. Det var blot det seneste i en række af voldelige aktioner mod Mellemøstens største kristne mindretal, kopterne.
Palmesøndag gennemførte IS to selvmordsangreb på egyptiske kirker, som tilsammen kostede 45 menneskeliv. Det var blot det seneste i en række af voldelige aktioner mod Mellemøstens største kristne mindretal, kopterne.
Lyt til artiklen

Kampvogne og maskeklædte soldater med fingrene på aftrækkeren var udstationeret foran Markuskatedralen i Kairo, og kirkegængerne skulle gennem tre sikkerhedstjek for at komme ind i Mellemøstens største kirke for at bede langfredag.

Sikkerhedsniveauet er højnet, efter at Islamisk Stat palmesøndag gennemførte to selvmordsangreb på egyptiske kirker, der tilsammen kostede 45 menneskeliv. Det var blot det seneste i en række af voldelige aktioner mod Egyptens kristne mindretal, kopterne, som mere end nogensinde før føler sig udsat. »Lad os bede for Jesus og for vores martyrer«, sagde præsten i Markuskatedralen, som er opkaldt efter grundlæggeren af den koptiske kirke, der er en af verdens ældste.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her