Tyskland kæmper imod truende handelskrig med Trump

Den kinesiske eksport af varer til USAS boomer, ligesom den tyske. Det vil Donald Trump have stoppet. AP/AP
Den kinesiske eksport af varer til USAS boomer, ligesom den tyske. Det vil Donald Trump have stoppet. AP/AP
Lyt til artiklen

Selv om Donald Trump tirsdag gør alvor af sine trusler om at indføre straftold mod stål og aluminium fra Europa, insisterer Tyskland på at forhandle med USA og levere nye tilbud, så den truende handelskrig kan undgås.

»Uanset hvad der sker, må vi forhandle videre. Det er min opfattelse, at EU må komme med et konkret tilbud til USA. Det er også i USA’s interesse at nå en aftale. En handelskrig vil skade både Europa og USA«, siger den tyske økonomiminister, Peter Altmaier, CDU, til radiostationen Deutschlandfunk.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her