Både FN og USA reagerer kraftigt på meldingerne om, at mindst 50 mennesker - 29 af dem børn - er blevet dræbt i et luftangreb mod en skolebus i Yemen torsdag.
Ifølge houthi-oprørernes tv-kanal, Al Masirah, blev skolebussen angrebet af fly fra den saudi-ledede koalition i regionen i nærheden af Dahyan-markedet i Saada-provinsen.
FN's generalsekretær, António Guterres, kræver, at angrebet øjeblikkeligt bliver undersøgt.
I USA oplyser talsmand for Udenrigsministeriet Heather Nauert, at landet har bedt den saudi-ledede koalition om at foretage en grundig og åben efterforskning af hændelsen.
Krigen i Yemen
Hun giver samtidig udtryk for bekymring over rapporter om, at angrebet har ført til så mange civile dødsfald.
USA støtter sin allieret Saudi-Arabien med våben, overvågningsudstyr og anden teknologi.
Unicefs direktør for Mellemøsten og Nordafrika, Geert Cappelaere, siger, at alle 29 børn, der blev dræbt i angrebet, var under 15 år. Af de i alt 77 sårede er 30 angiveligt også børn under 15 år.
Nyhedsbureau: Al-Qaeda får god hjælp fra USA-støttet koalition i YemenRøde Kors bekræftede tidligere torsdag, at mindst 29 børn er døde i angrebet.
»Efter et angreb i morges mod en bus, der kørte med børn i Dahyan i det nordlige Saada, har hospitaler støttet af Røde Kors modtaget snesevis af døde og sårede, hed det i en erklæring.
Johannes Bruwer, der leder Røde Kors' delegation i Yemen, oplyser på sin Twitter-profil, at de fleste ofre er under ti år.
Provinsen Saada er under den shiamuslimske houthi-hærs kontrol.
Oprørsmilitsens tv-station, Al Massirah, anklager Saudi-Arabien og dets allierede for at have ramt bussen under et luftangreb.
Ifølge Mohammed Abdul-Salam, en talsmand for houthi-oprørerne, udviser koalitionen med luftangrebet en »tydelig ligegyldighed over for civile liv«.
Houthi-oprørerne bekæmpes af Saudi-Arabien og en koalition af arabiske lande, der hyppigt sender fly ind over de områder, som houthierne kontrollerer, for at bombe.
Den store arabiske nabo greb i 2015 ind i krigen for at støtte den daværende sunnimuslimske regering i Yemen, der var blevet fortrængt af houthi-oprørere.
Krigen i Yemen har kostet næsten 10.000 mennesker livet, og konflikten har ifølge FN skabt den værste humanitære katastrofe på kloden.
ritzau
fortsæt med at læse




























