De unge jubler i Algiers gader efter præsidentens fald. Nu skal de skabe et nyt demokrati. Men bliver det gamle regime bare sminket? Og hvad vil hæren?

Hvad sker der nu i Algeriet? Folkets succes eller nye skuffelser?

Millioner af overvejende unge har siden 22. februar været på gaden hver fredag uden et dødsfald eller sammenstød med politi og militær. Foto:
   RYAD KRAMDI / AFP)
   Foto: Ryad Kramdi/Ritzau Scanpix
Millioner af overvejende unge har siden 22. februar været på gaden hver fredag uden et dødsfald eller sammenstød med politi og militær. Foto: RYAD KRAMDI / AFP) Foto: Ryad Kramdi/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Som millioner af sine landsmænd i Algeriet og i Frankrig vågnede 25-årige Yacine Bensaïd i går op til en ny virkelighed. Hans og Algeriets præsident igennem 30 år, Abdelaziz Bouteflika, var trådt tilbage, det 57 år gamle regime er i opløsning, og for første gang siden sejren i befrielseskrigen mod Frankrig i 1962 danser unge mennesker i gaderne i hovedstaden og små landsbyer.

»Det er meget på en gang. Jeg føler mig som i én stor rus. Vi har opnået alt det ved fredelige demonstrationer«, siger Yacine Bensaïd, der studerer i Paris og samtidig arbejder på et af byens markeder.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her