Præsident Nicolas Maduro har stadig kontrollen med militæret, men han er svækket og må være på vagt over for forræderi i egne rækker.

Venezuelas opposition er skuffet, men endnu ikke slået

Unge venezuelanere viste deres utilfredshed med den siddende præsident Nicolas Maduro ved bl.a. at blokere veje i  Caracas i weekenden. Foto: Ronaldo Schemidt/Ritzau Scanpix
Unge venezuelanere viste deres utilfredshed med den siddende præsident Nicolas Maduro ved bl.a. at blokere veje i Caracas i weekenden. Foto: Ronaldo Schemidt/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Tredje gang blev heller ikke lykkens gang for Venezuelas opposition, der må erkende, at denne uges voldsomme begivenheder ikke fik den udgang, man håbede.

Oppositionslederen Juan Guaidó forsøgte at lokke militæret over på sin side, da han i januar udråbte sig selv til midlertidig præsident og henviste til Venezuelas forfatning, der åbner for den mulighed. Og han forsøgte igen i februar, da han ville skubbe nødhjælp over grænsen fra Colombia.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her