Lisbeth Gludhar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.


Lisbeth Gludhar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.

Listen over uoverensstemmelser mellem USA og Europa er lang. Frankrigs præsident Macron er i dag ene om at stå op imod Donald Trump, som i dag kommer til Europa for at markere D-dag i Frankrig og England.

Klimanægteren Trump provokerer inden møder med splittede europæere

Hykleri? Præsident Macron og hans amerikanske kollega Donald Trump forsøger at skjule deres voksende uoverensstemmelser. Senere på ugen møde de til D-day højtideligheder i Frankrig. Foto: 
   . (AP Photo/Andrew Harnik, File)
   Andrew Harnik/AP
Hykleri? Præsident Macron og hans amerikanske kollega Donald Trump forsøger at skjule deres voksende uoverensstemmelser. Senere på ugen møde de til D-day højtideligheder i Frankrig. Foto: . (AP Photo/Andrew Harnik, File) Andrew Harnik/AP
Lyt til artiklen

Trods de behagelige omgivelser i Air Force One og udsigten til et par rolige dage i Frankrig var præsident Donald Trump i krigshumør, da han 9. november sidste år begav sig til Paris for at deltage i 100-året for afslutningen af Første Verdenskrig.

»Frankrigs præsident Macron har netop foreslået, at Europa opbygger dets egne militære styrker for at beskytte sig mod USA, Kina og Rusland. Det er meget fornærmende …«, skrev præsidenten i et tweet som reaktion på Emmanuel Macrons meget forsigtige forslag om et europæisk forsvarssamarbejde.

Lisbeth Gludhar delt denne artikel med dig. Log ind eller opret en profil, for at læse den.

Opret profilHar du allerede en profil?Log ind her

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her