Tilbud: Få digital adgang og avisen leveret i weekenden for 199 kr./md.

Den politiske leder i Hongkong, Carrie Lam, er under stort pres fra Kina for at kvæle den politiske uro.

Analyse: Konflikten i Hongkong virker stadig mere uløselig, og det næste skridt kan blive nødretstilstand


Regeringen i Hongkong overvejer nye metoder til at kvæle den politiske uro.
 Foto: Edgar Su/Ritzau Scanpix
Regeringen i Hongkong overvejer nye metoder til at kvæle den politiske uro. Foto: Edgar Su/Ritzau Scanpix

De to kendte demokratiaktivister Joshua Wong og Agnes Chow blev fredag eftermiddag løsladt mod kaution, efter at de tidligere om morgnen var blevet anholdt af politiet i Hongkong.

Allerede torsdag aften havde politiet anholdt en tredje aktivist, Andy Chan, og flere andre aktivister er angiveligt også blevet anholdt inden for de seneste par døgn.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her