2 dage tilbage: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Tyrkiets præsident spiller på Europas angst for at igen at blive oversvømmet af flygtninge. På de græske øer mærker man nu, hvad der sker, når Erdogan åbner for sluserne.

Erdogan løste EU's flygtningeproblem. I Grækenland mærker man nu prisen

De seneste måneder er et voldsomt stigende antal flygtninge ankommet til Lesbos, Samos og et par andre græske øer. 

 Foto: Jacob Ehrbahn/POLFOTO
De seneste måneder er et voldsomt stigende antal flygtninge ankommet til Lesbos, Samos og et par andre græske øer. Foto: Jacob Ehrbahn/POLFOTO
Lyt til artiklen

Vi befinder os i Antalya på den tyrkiske kyst en novemberdag for fire år siden. Tyrkiets præsident, Recep Tayyip Erdogan, er vært for statsledere fra den halve verden. Det er et G20-møde.

Ude i kulissen skændes Erdogan med to topfigurer fra Den Europæiske Union, Donald Tusk, formanden for Det Europæiske Råd, og Jean-Claude Juncker, den daværende formand for EU-Kommissionen. Det skænderi peger direkte frem mod det drama, som i disse dage udspiller sig i Syrien. De diskuterer den flygtningeaftale, som EU forfærdelig gerne vil have med Tyrkiet. På dette tidspunkt ankommer overvældende mange flygtninge til Europa. Rigtig mange af dem er krigsramte syrere, der rejser via Tyrkiet.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her