Slutter i morgen: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Beboere i Minneapolis er vrede over, at demonstrationer mod en dødelig politianholdelse er endt med plyndringer og afbrændte foretninger.

Voldsomme optøjer i Minneapolis ryster de lokale, som bliver nødt til at forlade bydel for at få noget at spise

En spiritusforretning står i flammer under urolighederne i Minneapolis. Foto: Carlos Barria/Ritzau Scanpix
En spiritusforretning står i flammer under urolighederne i Minneapolis. Foto: Carlos Barria/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Minneapolis er eksploderet i demonstrationer og hærværk under protester mod en anholdelse af en afrikansk-amerikansk mand, der endte fatalt.

Vreden over politiet og retsvæsenet førte efter anholdelsen til demonstrationer, der har udartet sig til butiksplyndringer og -afbrændinger. Senest er en politistation i byen blevet stukket i brand.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her