Underskov af islamistiske grupper og foreninger vinder frem overalt i det franske samfund. Deres slagkraft er stor, og målet er at undergrave skole, idræt og alt, som samler.
Macron kæmper for at holde sammen på Frankrig
Den moderate iman Imam Hassen Chalghoumi og den jødiske skribent Marek Halter deltog tirsdag i en højtidelighed i byen Conflans-Sainte-Honorine, hvor en 18-årig terrorist fredag myrdede læreren Samuel Paty. Titusindvis af mennesker har deltaget i tilsvarende arrangementer over hele landet.
Foto: Anne-christine Poujoulat/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen
Henter...
For kun tre uger siden holdt præsident Emmanuel Macron en af præsidentperiodens vigtigste taler, hvor han advarede mod opdelingen af Frankrig i parallelsamfund.
Han anklagede samtidig radikale muslimske kræfter for at splitte landet, og præsidenten bebudede en offensiv mod de foreninger, moskeer og enkeltpersoner, som opfordrer unge muslimer til at vende sig mod Frankrig.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.