709.000 amerikanere meldte sig ledige i sidste uge. Det viser tal fra USA’s beskæftigelsesministerium torsdag ifølge nyhedsbureauet AFP.
Det er det laveste niveau i 34 uger og et væsentligt fald sammenlignet med ugen forinden, hvor tallet var 757.000 nyledige.
Det oplyser Allan Sørensen, cheføkonom hos interesseorganisationen Dansk Industri.
»Coronakrisen er desværre slet ikke et overstået kapitel. Amerikanerne kæmper fortsat med en stor tilstrømning til ledighedskøen«.
»I løbet af de seneste 34 uger har mere end 67 millioner amerikanere prøvet at få en fyreseddel i hånden. Samtlige 34 uger af coronakrisen har budt på flere nyledige end under de værste uger af finanskrisen«, skriver han i en skriftlig kommentar.
Han vurderer, at de ugentlige ledighedstal formentlig vil være høje hen over vinteren, hvis coronasmitten i USA stiger, og der genindføres flere restriktioner.
Samlet set er der mere end 21 millioner amerikanere, som får understøttelse.
ritzau
fortsæt med at læse




























