Mens 20 millioner amerikanere forventes at blive vaccineret de kommende to-tre uger, er der alt for få vacciner i Tyskland og EU, skriver det tyske medie Der Spiegel.

Medie: EU har dummet sig og ikke bestilt vacciner nok

Foto: Peter Hove Olesen/POLFOTO
Foto: Peter Hove Olesen/POLFOTO
Lyt til artiklen

Det halter med at få nok at de eftertragtede vacciner mod covid-19 til Europa, fordi EU har købt for sent, for lidt og fra de forkerte producenter. Det viser nye oplysninger, som journalister ved det tyske medie Der Spiegel har afdækket.

Mens Trump-administrationen har sørget for, at landet har 20 millioner vacciner de kommende uger og USA forventer at have vaccineret 100 millioner amerikanere ved slutningen af marts, ser det anderledes nedslående ud i Tyskland.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her