Fremover får europæiske virksomheder nemmere ved at investere i Kina, men spørgsmålet er, om det vil gøre det sværere for EU at kritisere Beijings opførsel.

Nyhedsanalyse: Ny EU-aftale med Kina er et slag mod Joe Biden

 Parterne i den nye aftale mellem EU og Kina mødtes onsdag på en videokonference.   Foto: Johanna Geron/Ritzau Scanpix
Parterne i den nye aftale mellem EU og Kina mødtes onsdag på en videokonference. Foto: Johanna Geron/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Umiddelbart lyder det som en entydigt god nyhed.

Efter langvarige forhandlinger blev EU og Kina onsdag enige om at indgå en ny aftale, der vil åbne det kinesiske marked endnu mere for danske og andre europæiske virksomheder. Aftalen vil blandt andet indebære, at europæiske virksomheder vil få nemmere ved at investere inden for den kinesiske energi-, teknologi og banksektor, hvor der hidtil har været store hindringer.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her