Hvis Donald Trump skulle dømmes skyldig i rigsretssagen, skulle 17 republikanske senatorer stemme imod ham. Kun 7 gjorde det.

Her er de syv republikanere, der gik imod deres egen præsident

 Lisa Murkowski er en af de syv republikanske senatorer, der stemte for at dømme Donald Trump. Her er hun iført Batman-maske under en pause i rigsretssagen.   Foto: Joshua Roberts/Ritzau Scanpix
Lisa Murkowski er en af de syv republikanske senatorer, der stemte for at dømme Donald Trump. Her er hun iført Batman-maske under en pause i rigsretssagen. Foto: Joshua Roberts/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Syv republikanske senatorer stemte lørdag for at dømme USA’s tidligere præsident, Donald Trump, for tilskyndelse til angrebet på Kongressen 6. januar.

Det var ikke tilstrækkeligt til at fælde dom, men at stemme imod en af sine ’egne’ er højst usædvanligt, og ifølge avisen The Washington Post bør de syv senatorer hyldes for deres principfasthed.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her