Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Oversvømmelserne i Tyskland har foreløbig kostet mindst 157 livet, mens 27 er omkommet i Belgien. Nu leder politikere og eksperter efter løsninger, mens slagsmålet om skyld og beredskab er startet.

12 handikappede druknede - han slap ud: »Vi råbte tilbage, at han for guds skyld ikke måtte give slip«

Øverst. Frivillige er ved at rydde gaden foran bostedet i Sinzig, hvor 12 udviklingshæmmede druknede i deres værelser.
Nederst. Beate Eggert og hendes lejer Ines Saad får hjælp fra til oprydningen af en frivillig.
 Foto: Lena Mucha/Ritzau Scanpix
Øverst. Frivillige er ved at rydde gaden foran bostedet i Sinzig, hvor 12 udviklingshæmmede druknede i deres værelser. Nederst. Beate Eggert og hendes lejer Ines Saad får hjælp fra til oprydningen af en frivillig. Foto: Lena Mucha/Ritzau Scanpix

Et bosted for psykisk udviklingshæmmede i en fuldfed sydvesttysk idyl, der bliver skyllet over ende af vandmasserne. 12 hjælpeløse menneskers druknedød spærret inde i deres værelser. Og deres naboers desperate kamp for at overbevise manden, der slap ud og kravlede op i et træ, om at holde fast. Gav han slip, ville han blive opslugt af nattemørket og den tre meter dybe muddersuppe under ham.

Beretningen fra Sinzig om katastrofen i katastrofen og et enkelt lys i tordenregnens mørke er taget fra en af de skrækfilm, der aldrig burde laves og da slet ikke blive til virkelighed.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her