Afghanistan har bedt om midlertidigt stop af tvangsudvisninger på grund af tiltagende uro i landet, men regeringen tøver med at reagere. Mandag skal partierne dog tage stilling til asyl til tolke.

Afghanistan har bedt om pause i udvisninger, men dansk regering svarer ikke

Foto: Jalil Ahmad/Ritzau Scanpix
Foto: Jalil Ahmad/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Lad være med at sende afviste flygtninge til Afghanistan de næste tre måneder. Sådan lød bønnen i et brev, som det afghanske flygtningeministerium sendte til de europæiske regeringer for knap fire uger siden. Sikkerhedssituationen i Afghanistan udvikler sig til det værre i øjeblikket, og mens blandt andet Sverige og Finland har sat hjemsendelserne på pause, har regeringen herhjemme endnu ikke besluttet, om Danmark vil imødekomme Afghanistans ønsker.

Udlændinge- og Integrationsministeriet bekræfter, at anmodningen fra Afghanistan er modtaget 10. juli, og at ministeriet er ved at »se nærmere« på sagen. Det har ikke været muligt at få oplyst, hvornår ministeriet forventer at nå frem til en afgørelse.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her