Flyselskab står til at genoptage flyvninger på første internationale kommercielle rute til og fra Kabul.

Pakistansk selskab begynder flyvninger til og fra Kabul mandag

En Taleban-kriger står vagt uden for lufthavnen i Kabul. Nu vil flyselskab genoptage flyvninger til og fra Kabul. Foto: Karim Sahib/Ritzau Scanpix
En Taleban-kriger står vagt uden for lufthavnen i Kabul. Nu vil flyselskab genoptage flyvninger til og fra Kabul. Foto: Karim Sahib/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Det pakistanske flyselskab Pakistan International Airlines (PIA) genoptager fra mandag flyvninger fra Islamabad i Pakistan til Afghanistans hovedstad, Kabul.

Det oplyser en talsmand for selskabet lørdag.

Dermed står PIA til at skulle operere den første internationale, kommercielle rute til og fra lufthavnen, siden Taliban overtog magten i sidste måned.

»Vi har fået alle tekniske tilladelser til flyaktiviteter. Vores første kommercielle fly - et Airbus A320 - står til at skulle afgå fra Islamabad til Kabul 13. september«, siger PIA-talsmand Abdullah Hafeez Khan.

Khan oplyser, at flyvningerne vil tilpasses efterspørgslen.

Torsdag forlod det første internationale fly Kabul, siden de udenlandske styrker forlod landet.

Første civile fly har forladt Kabul efter tilbagetrækning

Det var et af to chartrede Qatar Airways-fly, som de seneste dage har forladt Kabul. Begge landede i Doha, som er Qatars hovedstad.

Kaotisk evakueringsindsats

Flyene har hovedsageligt haft udlændinge og afghanere, som ikke nåede med under den store evakueringsindsats, om bord.

Ifølge PIA-talsmand Abdullah Hafeez Khan har der været en vis efterspørgsel på flyvninger mellem Islamabad og Kabul.

»Vi har modtaget 73 anmodninger, hvilket er meget opmuntrende. De kommer fra humanitære nødhjælpsorganisationer og journalister«, siger Khan.

Kofod: Vi har evakueret 20 fra Afghanistan ad landevejen

Lufthavnen i Kabul dannede frem mod 31. august ramme om en kaotisk evakueringsindsats fra Afghanistan.

Her forsøgte USA, Danmark og en række andre lande at få vestlige diplomater, soldater, afghanere og andre ud af landet.

Efter evakueringen var der væsentlige skader på lufthavnen.

Et afghansk flyselskab er dog også begyndt at foretage indenrigsflyvninger nu.

Over 120.000 mennesker blev evakueret under den store evakueringsindsats.

Det var søndag 15. august, at Taleban erklærede sejr i Afghanistans hovedstad, Kabul.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her