Slutter i dag: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Miljøpartierne formår kun enkelte steder at udnytte klimakrisen ved valg. De henvender sig til veluddannede, mens folket og flertallet af de unge mangler, skriver europakorrespondent Michael Seidelin i denne nyhedsanalyse.

Efter norsk skuffelse: Derfor flopper de grønne partier i mange lande i Europa

Foto: Michele Tantussi/Ritzau Scanpix
Foto: Michele Tantussi/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Vi får næppe en forbundskansler fra partiet De Grønne efter valget til den tyske Forbundsdag i næste uge. Men mindre kan også gøre det. Med op til 20 procent i meningsmålingerne er partiet næsten sikker på at indtage en central rolle i tysk politik, som det allerede er tilfældet på lokalt plan.

Men som det miljøvenlige ordsprog siger: Én lærke gør ingen sommer. De Grønnes succes i Tyskland skjuler den kendsgerning, at miljøpartierne har det svært de fleste andre steder, på trods af at miljø og klima er højt oppe på mediernes dagsordener og i vælgernes bevidsthed.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her