Piger i Afghanistan får ikke lov til at vende tilbage til skolebænken. Det skaber bekymring for, om Taleban løber fra deres løfter.

»Piger kan og må ikke blive efterladt til sig selv«: Afghanske skoler genåbner i dag - men kun for drengene

Selv inden Talebans overtagelse af magten, var Afghanistans skoler kønsopdelt.  Foto: Bulent Kilic/Ritzau Scanpix
Selv inden Talebans overtagelse af magten, var Afghanistans skoler kønsopdelt. Foto: Bulent Kilic/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Efter mere end en måned med lukkede skoler kan drenge nu se frem til at komme tilbage til undervisningslokalerne. Det udtalte Talebans undervisningsministerium fredag - uden at nævne piger overhovedet.

Siden Talebans overtagelse har mange frygtet, at piger og kvinders rettigheder ville blive forværret. At millioner af piger nu ikke bliver inkluderet i skolegenåbningen, gør kun uvisheden større.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her