Den russiske fremrykning går trægt, bortset fra den vigtige havneby Mariupol, hvor der nu er kampe i gaderne. Russerne har for første gang brugt et hurtigtgående missil.

Rusland trænger ind i Mariupol og tester hypersonisk missil

Prorussiske tropper kørte lørdag ind i Mariupol, hvor der udbrød voldsomme kampe. Byen har været belejret og beskudt fra luften gennem tre uger.  Foto: Stringer/Ritzau Scanpix
Prorussiske tropper kørte lørdag ind i Mariupol, hvor der udbrød voldsomme kampe. Byen har været belejret og beskudt fra luften gennem tre uger. Foto: Stringer/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Russiske styrker er trængt ind i den strategisk og politisk vigtige havneby Mariupol, der i de seneste tre uger har været under belejring. Bystyret erkender, at ukrainerne nu ikke længere har adgang til kysten.

Belejringer har holdt 350.000 civile indespærret i byen, der er uden vand, varme, strøm og telefonforbindelser, og som har været udsat for heftige luftbombardementer.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her