Tunesiens præsident advarer mod ’invasion’ af sorte migranter, mens racisme griber om sig i spændt økonomisk situation.

Tunesien jagter sorte migranter og advarer mod ’sort’ komplot

    En kvinde bærer et banner med indskriften: 'Feminist, tuneser, afrikaner. Alle mænd og kvinder er migranter' på en protestdemonstration mod præsident Saïeds angreb på migranter. i  Foto: Jihed Abidellaoui/Ritzau Scanpix
En kvinde bærer et banner med indskriften: 'Feminist, tuneser, afrikaner. Alle mænd og kvinder er migranter' på en protestdemonstration mod præsident Saïeds angreb på migranter. i Foto: Jihed Abidellaoui/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Jagten på indvandrere og flygtninge fra Afrika syd for Sahara er for alvor gået ind i Tunesien efter en hadefuld tale af landets præsident, Kaïs Saïed, der 21. februar angreb »horder af illegale migranter«, som ifølge ham er kilden til »vold, forbrydelser og uacceptable handlinger«.

Efter præsidentens tale i landets sikkerhedsråd er sorte migranter og fastboende blevet udsat for vold, og både tunesiske og udenlandske medier melder om afrikanske studerende og handlende, der efter at have modtaget trusler nu gør klar til at forlade landet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her