En kraftig storm har fredag ført til to uafhængige togulykker i Schweiz.
Det skriver nyhedsbureauet AFP og den schweiziske avis Basler Zeitung.
Ulykkerne har fundet sted i det nordvestlige Schweiz, og i begge tilfælde blev togene angiveligt afsporet på grund af vinden.
Politiet i Bern oplyser, at adskillige personer kom til skade, da et tog afsporede nær Lüscherz-stationen vest for Bern omkring klokken 16.30.
Kort tid efter afsporede et tog nord for Bern omkring klokken 16.50. Også her meldes det, at flere passagerer er kommet til skade.
Det er tidligt fredag aften uvist, hvor slemt ofrene er kommet til skade.
Der har fredag eftermiddag og aften været redningsaktioner i gang med ambulancer og brandmænd ved begge ulykkessteder.
Der har været adskillige meldinger om ødelæggelser flere steder i landet, skriver Basler Zeitung. Blandt andet er flere træer væltet.
Det meteorologiske institut i Schweiz kategoriserede fredag morgen stormen, der har fået navnet Mathis, som en kategori 3-storm. Kategori 5 er højeste niveau.
ritzau




























