Polen er ikke imod nogen potentielle kandidater til posten som generalsekretær for forsvarsalliancen Nato.
Det skriver Polens ambassadør i Danmark, Antoni Falkowski, på Twitter onsdag aften ifølge Børsen.
»Polen er ikke imod nogen potentielle kandidater til stillingen som generalsekretær for Nato«.
»Vi er fortsat forpligtet til at opretholde Natos sammenhold i lyset af Ruslands angrebskrig mod Ukraine«, skriver ambassadøren.
Kommentaren kommer som svar på en artikel i den amerikanske avis Wall Street Journal. Avisen skriver, at Polen vil blokere for statsminister Mette Frederiksens (S) mulige Nato-kandidatur.
Den nuværende generalsekretær, Jens Stoltenberg, ventes at overlade sin plads til en ny chef for forsvarsalliancen, når Nato har afholdt topmøde i juli.
Flere lande har udtrykt, at de vil støtte udnævnelsen af en kvindelig generalsekretær. Andre har peget på, at det vil være passende med en Nato-chef, der kommer fra Østeuropa.
Østeuropa har ikke tidligere haft en mand eller kvinde i spidsen for Nato.
Det har Danmark og Skandinavien til gengæld.
Hvis Mette Frederiksen bliver generalsekretær, har der været tre skandinaviske Nato-chefer i træk.
Den nuværende, Jens Stoltenberg, er nordmand. Og inden ham var det Danmarks tidligere statsminister Anders Fogh Rasmussen der havde posten.
ritzau
fortsæt med at læse


























