Drab på 11 personer i synagoge i 2018 beskrives som det mest dødelige antisemitiske angreb i USA’s historie.

Amerikaner er idømt dødsstraf for angreb på synagoge i 2018

Drab på 11 personer i synagoge i 2018 beskrives som det mest dødelige antisemitiske angreb i USA’s historie. Foto: Matt Rourke/Ritzau Scanpix
Drab på 11 personer i synagoge i 2018 beskrives som det mest dødelige antisemitiske angreb i USA’s historie. Foto: Matt Rourke/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Et føderalt nævningeting har onsdag idømt Robert Bowers dødsstraf for at dræbe 11 personer i en synagoge i 2018 i Pittsburgh.

Det skriver New York Times.

Angrebet beskrives som det mest dødelige antisemitiske angreb i amerikansk historie.

Et nævningeting fandt i juni Bowers skyldig i adskillige hadforbrydelser i forbindelse med drabet på 11 bedende i synagogen Tree of Life i Pittsburgh i 2018.

Under retssagen, der begyndte 30. maj, blev en række af masseskyderiets overlevende indkaldt som vidner.

Samtidig blev der fremlagt beviser for Bowers’ antisemitisme igennem flere opslag, han havde lavet på hjemmesider henvendt den yderste højrefløj, hvor han tordnede mod jødiske personer.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her