Militærjuntaen i det kupramte Niger har overskredet deadlinen for at genindsætte den tidligere regering. Ekspert frygter, hvordan udviklingen i landet vil påvirke befolkningen.
Kupmagere overskrider deadline: En militær intervention kan få »katastrofalekonsekvenser«
»Det er altid befolkningen, det går værst ud over«, siger seniorforsker i migration og global orden ved DIIS Signe Marie Cold-Ravnkilde om den eskalerende situation i Niger. Foto: Stringer/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen
Henter...
Sent søndag overskred den militærjunta, der har kuppet sig til magten i det vestafrikanske land Niger, en vigtig deadline.
Samarbejdsorganisation Ecowas har stillet kupmagerne et ultimatum om at opgive magten og genindsætte den tidligere regering i landet senest søndag. Med overskridelsen af Ecowas’ deadline er man nu rykket et skridt tættere en militær intervention i landet.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.