Mindre end et år inden millioner af mennesker ventes til Paris i forbindelse med OL, har en bølge af forlydender om væggelus i byen sat de franske myndigheder under pres.

Franske politikere i oprør over væggelus: »Skal vi vente, til Deres kontor bliver inficeret, før De omsider reagerer?«

Skadedyrsbekæmper Salim Dahou er i gang med at inspicere en lejlighed ved Paris, der skal behandles for at slippe af med væggelus.   Foto: Stephanie Lecocq/Ritzau Scanpix
Skadedyrsbekæmper Salim Dahou er i gang med at inspicere en lejlighed ved Paris, der skal behandles for at slippe af med væggelus. Foto: Stephanie Lecocq/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

I det franske parlaments Nationalforsamling holder en ledende oppositionspolitiker et lille reagensglas i vejret, så alle hendes kolleger kan se det. Glassets indhold, siger hun i sin heftige tale, er en kilde til »fortvivlelse« i landet.

»Skal vi vente, til Deres kontor bliver inficeret, før De omsider reagerer?«, spørger politikeren, Mathilde Panot, med adresse til ministerpræsident Élisabeth Borne. Borne råber, at Panot skal udvise »en smule anstændighed«, og lover, at regeringen vil gribe resolut ind over for problemet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her