De mange koranafbrændinger førte allerede tidligere i år til, at de svenske myndigheder advarede om en forhøjet terrortrussel, skriver nordisk korrespondent Claus Blok Thomsen i denne analyse.

Analyse: Så skete det, de svenske myndigheder havde frygtet og advaret om

Belgisk politi patruljerer på gaden efter skudangrebet på tre svenske statsborgere mandag aften. Foto: John Thys/Ritzau Scanpix
Belgisk politi patruljerer på gaden efter skudangrebet på tre svenske statsborgere mandag aften. Foto: John Thys/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Så skete det, som de svenske sikkerhedsmyndigheder i flere måneder havde frygtet: To svenske statsborgere blev mandag aften skudt og dræbt i Bruxelles i det, der angiveligt var et terrorangreb. En tredje svensker blev også ramt og er hårdt såret.

I den seneste tid har opmærksomheden mest været rettet mod den bandekrig, der foregår i Sverige, og som er kommet helt ud af kontrol med nye skuddrab og brandattentater stort set hver eneste uge.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her