Få avisen i weekenden og fuld digital adgang for 199 kr./md. i op til 6 måneder.

Uden for Europa og USA ser folk anderledes lyst på fremtiden end folk i Vesten, viser stor undersøgelse. Vi har for længe hængt fast i fortiden, mener forsker og forfatter Ivan Krastev.

Anerkendt forsker: Verden er ikke én, Europa har lyst til at leve i

Ivan Krastev har mødt Putin og skrevet bestsellere. Nu advarer han om en grundlæggende forandring af verdensorden., som Vesten skal indstille sig på. Foto: Rune Øe/Ritzau Scanpix
Ivan Krastev har mødt Putin og skrevet bestsellere. Nu advarer han om en grundlæggende forandring af verdensorden., som Vesten skal indstille sig på. Foto: Rune Øe/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Vi i Vesten lever i en kultur af sortsyn og svælger i bekymringer over en verden i kaos. Men hvis vi tror, alle på kloden ser pessimistisk på fremtiden, kan vi godt tro om igen.

For i lande som Indien, Indonesien, Kina og selv Rusland ser langt flere lyst end mørkt på fremtiden og på de muligheder, deres land står over for, ifølge en ny stor undersøgelse, som European Center for Foreign Relations (ECFR) har lavet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Hvad sker der, hvis man er vågen i 24 timer på Roskilde Festival? Det satte Felix Thorsen Katzenelson og hans lydkollega Jonas Bach-Madsen sig for at undersøge - og gik fra at være veludhvilede journalister til at blive ølbongende, jointrygende og smatdansende festivalgæster. Fra klokken 6 til 6 mødte de veninder på bongjagt, fyre med fetaopskrifter, festlige frivillige og en masse kærlighedspåvirkede festivalgæster.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her