Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Danmarks tilslutning til koalitionen mod Houthi-bevægelsen handler om diplomati over for USA, lyder det fra ekspert. Og Danmark kommer ikke til at smide bomber.

Lektor: »Det kommer ikke til at være Danmark, der smider bomberne«

Søværnet råder over fem fregatter. Her er det 'Peter Willemoes'.  Hvilken en, der skal sendes til Det Røde Hav, er endnu ikke offentliggjort. Foto: Jens Dresling
Søværnet råder over fem fregatter. Her er det 'Peter Willemoes'. Hvilken en, der skal sendes til Det Røde Hav, er endnu ikke offentliggjort. Foto: Jens Dresling

Det vil være USA, der står for bombningerne i militære operationer i Yemen.

Sådan lyder det fra lektor i International politik ved Aarhus Universitet Rasmus Brun Pedersen, efter at regeringen har besluttet, at Danmark skal tilslutte sig koalitionen med de seks andre lande, der foretager angreb mod Houthi-bevægelsen i Yemen.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her