USA’s ekspræsident Donald Trump kommer ved et muligt genvalg ikke til at give penge til Ukraines kamp mod Rusland.
Sådan lyder det i hvert fald fra Ungarns premierminister, Viktor Orbán, der fredag mødtes med Trump i Florida.
Orbán, der har fortsatte forbindelser til Putin og Rusland, støtter Trumps forsøg på genvalg.
Han regner med, at Trumps politik vil få krigen til at slutte.
»Han (Trump, red.) kommer ikke til at give så meget som en skilling til Ukraine-Rusland-krigen, og derfor vil krigen slutte«, siger Orbán om Trump til ungarsk stats-tv sent søndag.
»Det er åbenlyst, at Ukraine ikke kan stå på egne ben«.
»Hvis amerikanerne ikke giver penge og våben - og også europæerne - så vil denne krig være ovre. Og hvis amerikanerne ikke giver penge, så vil europæerne ikke være i stand til at finansiere denne krig selv, og så slutter krigen«.
Ifølge Orbán er det en ’anden sag’, hvordan krigen afsluttes med fredsforhandlinger, efter at der kommet en våbenhvile.
Men først må der skabes fred, og det har Trump ifølge Orban ’midlerne’ til at gøre.
Ungarn har tætte forbindelser med Rusland
Orbán har afvist at sende våben til Kyiv og har opretholdt tætte økonomiske forbindelser til Rusland, efter at russiske styrker invaderede Ukraine i 2022.
Hans seneste møde med Ruslands præsident, Vladimir Putin, fandt sted i oktober i Kina på trods af EU’s forsøg på at isolere den russiske regering.
Trump har ikke bekræftet rigtigheden af Orbáns udtalelser.
I en melding fra Trump-kampagnen står der, at de to talte om emner, der påvirker begge lande, heriblandt grænsesikkerhed. Men Ukraine nævnes ikke i meddelelsen.
Der har i et stykke tid været meldinger om, at Ukraine er presset i defensiven og står i en svær position.
ritzau
fortsæt med at læse




























