USA og Storbritannien annoncerer nye sanktioner mod Iran. Onsdag blev også EU-lederne enige om sanktioner.

USA og briterne vil ramme Irans droneproduktion med nye sanktioner

En iransk drone bliver vist frem ved en militær parade i Irans hovedstad, Teheran, i går.  Foto: Majid Asgaripour/Ritzau Scanpix
En iransk drone bliver vist frem ved en militær parade i Irans hovedstad, Teheran, i går. Foto: Majid Asgaripour/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

USA og Storbritannien indfører nye sanktioner mod Iran, efter at landet udførte et luftangreb mod Israel i weekenden.

Det skriver nyhedsbureauerne AFP og Reuters.

Sanktionerne omhandler blandt andet landets droneproduktion.

De er blevet annonceret, efter at EU-lederne onsdag også blev enige om at indføre yderligere sanktioner, som vil blive rettet mod produktionen af droner og missiler.

Fra amerikansk side vil de være rettet mod ’16 personer og to enheder, der har muliggjort den iranske UAV-produktion’. Det er betegnelsen for ubemandede luftfartøjer.

Samtidig indfører Storbritannien sanktioner, der er målrettet ’flere iranske militærorganisationer, enkeltpersoner og enheder, der er involveret i Irans UAV- og ballistiske missilindustrier,’ oplyser det amerikanske finansministerium.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her