36-årig menes ifølge Londons politi at have stukket flere. Politi ser ikke hændelse som ’terrorrelateret’.

Politi anholder mand med sværd efter angreb på flere i London

Lyt til artiklen

Britisk politi har anholdt en mand med et sværd i London, og der er meldinger om flere sårede.

Det fremgår af en opdatering fra politiet i den britiske hovedstad på det sociale medie X tirsdag.

Hændelsen ’lader ikke til at være terrorrelateret’, skriver politiet, der afventer en opdatering på de såredes tilstand.

»Vi blev tilkaldt kort før klokken 07.00 til meldinger om et køretøj, der blev kørt ind i et hus i Thurlow Gardens-området«, skriver politiet.

»Der var meldinger om folk, der var blevet stukket ned«.

Den tilbageholdte er en 36-årig mand, som blev anholdt på gerningsstedet og er i politiets varetægt.

»På nuværende tidspunkt forstår vi det sådan, at den mistænkte angreb andre personer i offentligheden og to betjente«.

Fem på hospitalet

Fem personer er ifølge britiske redningstjenester blevet bragt på hospitalet efter overfaldet, som fandt sted nær Hainault-metrostationen i det østlige London.

»Sammen med vores partnere i redningstjenesterne behandlede vi fem mennesker og bragte alle fem på hospitalet«, skriver London Ambulance Service.

Polititalsperson Ade Adelekan siger, at hændelsen må have været ’skræmmende’ for de involverede.

»Jeg ved, at samfundet vil føle sig chokeret«, siger talspersonen.

»Vi tror ikke, at der er nogen vedvarende trussel mod fællesskabet«.

Et vidne melder ifølge avisen The Telegraph at have set en mand ’løbe omkring med et samuraisværd’. Vedkommende stak ifølge vidnet flere personer efter at have ’kørt sin varevogn ind i et hus’.

Metrostationen er blevet lukket på grund af efterforskning af området. Det fremgår af transportmyndighedernes hjemmeside ifølge nyhedsbureauet dpa.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her