Slutter i dag: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Israel er presset fra alle sider, også fra USA. Vælgerne har svært ved at tro på mulighed for fred, og Netanyahu har gjort sig mere afhængig af ekstremisterne i sin regering, skriver Anders Jerichow i denne analyse.

Analyse: Israel er i tvivl og under pres – Netanyahu i knibe

 De tilbagevendende demonstrationer ved Knesset i Vestjerusalem kræver et stop for krigen i Gaza.
 Foto: Eloisa Lopez/Ritzau Scanpix
De tilbagevendende demonstrationer ved Knesset i Vestjerusalem kræver et stop for krigen i Gaza. Foto: Eloisa Lopez/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Shuli tøver med at fortælle om sin første reaktion på Hamas’ terroraktion i Israel 7. oktober sidste år.

Hun er underviser og har altid stemt på de mest fredsorienterede partier. Hun er imod israelske bosættelser i de besatte palæstinensiske områder og vil have sit land til at give plads til en palæstinensisk stat ved siden af Israel.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her