USA’s Maga-bevægelse kører efter samme drejebog, som man kender fra det russiske regime, påpeger flere eksperter. Hvordan vil det forme vores samfund i Europa, som bevægelsen har tråde til?

Maga-bevægelsen låner fra Rusland: »Udviklingen i USA ligner det, man kender fra Putins styre«

Maga-bevægelsen har især vundet frem blandt borgere, der føler sig overset af systemet.  Foto: Nathan Howard/Ritzau Scanpix
Maga-bevægelsen har især vundet frem blandt borgere, der føler sig overset af systemet. Foto: Nathan Howard/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Trump-regeringens fortælling om, at Grønlands befolkning venter på at blive befriet fra Danmarks kløer og blive en del af USA, og at en annektering af Grønland handler om USA’s nationale sikkerhed, kan spejles en til en med Ruslands fortælling om Ukraine. Det skrev Morten Hammeken, historiker og forfatter til en kommende bog om russisk desinformation, forleden i en Kronik i Politiken.

Fortællingen om Grønland er samtidig et klart tegn på, at Kremls drejebog for et autoritært regime er nået helt ind i Det Hvide Hus.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her