Slutter i dag: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Myndighederne frygter, at Louisville rammes af voldsomme optøjer, når det afgøres, om betjente skal retsforfølges for at have skudt en kvinde under en narkoransagning.

Politiet forbereder sig på nye BLM-optøjer: »Vi ved, at et eller andet er på vej. Vi ved ikke, hvad det er«

En butiksfacade forsøges sikret med spånplader i Louisville, der frygter uroligheder. Foto: Jeff Dean/Ritzau Scanpix
En butiksfacade forsøges sikret med spånplader i Louisville, der frygter uroligheder. Foto: Jeff Dean/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

De smækker spånplader for butiksruderne og smider betonklodser op i gaderne. For Louisville forbereder sig på den vold, der simrer.

Et nævningeting skal tage stilling til, om der skal rejses sag mod de betjente, der skød og dræbte en 26-årig kvinde under en ransagning i marts.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her